Informacion

Mbydheni Prezantim

Mbydheni Aktivitet Social

Mbydheni Reportazhe

Shėrbime Publike

Mbydheni Dokumentacion . . .

Mbydheni Sherbime Interneti

Mbydheni Librari

Mbydheni Te Ndryshme

Mbydheni Sende per Falje

Mbydheni Mjekesi

Leter informacioni
Abonohuni per tu informuar.
Abonim
Hiq abonimin
6 Abonentėt

   vizita

   vizitor ne linjė

Librari - FRENĒI MBESA E KAPITENIT

FRENĒI MBESA E KAPITENIT       Coper_mbesa.jpg
Autori Ligor Shyti vjen para lexuesit tė vet sėrish me njė roman tė ri, i cili shėnon shkallaren e tretė nė veprat e tij.Romani qė kemi sot nėpėr duar, si nė njė kamer filmike, na paraqet njė shqetėsim njerėzor dhe qytetar njėkohėsisht. Ky shqetėsim merr formėn e njė dallge deti qė pėrplaset e kthehet, nis nga njė fakt dhe tė ēon nė kufijtė e njė kohe lufte tė forcave antifashiste, por qė kjo luftė vjen pėrmes njė detaji tė saj, atė tė pėrplasjes sė forcave greke e italiane nė hapėsirėn ku ne jetojmė. Nė kėtė hapėsirė do tė kemi sigurisht dhe tė vrarė e midis tyre edhe kapiten Kosta, i cili portretizohet nga ana e autorit ashtu shpejt e shpejt, sikur tė jetė nėn rrebeshin e predhave dhe nuk ka kohė, por qė,  nė fund tė fundit,  nga ky portretizim kėrkon tė pėrcillet kumti i njė tė ardhmeje nė njė mirėkuptim reciprok, i lidhur pa dyshim me njė ėndėrr pėr njė botė komunikuese. Kapiteni do tė pėrbėjė nė roman ēelėsin e vet intrigės dhe tė njė sekreti tė nėndheshėm dhe pėr tė do tė fillojnė kėrkime nga anė tė ndryshme, ndonėse ai ėshtė gjetur rastėsisht nė njė gėrmim tė zakonshėm. Kėtu romani kthehet nė pėrditshmėrinė tonė, nė atė mori problemesh ku spikat njė aventurė ēmendurake e fijeve tė lidhura tė mafias sė eshtrave, njė mafia e cila kėrkon t’i pėrdorė edhe eshtrat si mall tregu, por qė Besniku dhe shkrimtari tė cilėt janė nė kontakt me to, nuk do tė lejojnė qė tė pėrdhosen eshtrat e kapitenit. Ata do tė bėjnė tė pamundurėn deri sa kėto tė gjenė vendin e prehjes nė vendlindjen e tyre dhe pranė njerėzve tė dashur.Nė romanin nė fjalė autori gėrshetohet nė njė mėnyrė apo njė tjetėr njė problematikė e ngarkuar me tensione sociale dhe ballafaqim qėndrimesh pėr ēėshtje tė ndryshme qė kanė tė bėjnė me historinė e bashkėjetesės sė brishtė e pėrherė tė kėrcėnuar nga njė filozofi e egėr. Vlen tė theksojmė kėtu monologun e shkrimtarit me eshtrat e kapitenit, njė monolog i cili sa ėshtė i qetė nė kohė tė mirė e nė klimė mirėkuptimi, po aq acarohet kur klane apo qarqe tė caktuara sillen barbarisht me emigrantėt shqiptarė. Ky monolog mbetet njė nga pjesėt mė tė realizuara tė vet romanit dhe e afron atė me prurjet bashkohore tė letėrsisė. Gjithaq kjo shpalos edhe njė pjekuri tė autorit, i cili tashmė duket se po krijon shtratin e stilit tė vet nė fushėn e romanit. Aventura e Besnikut nė vendin e kapitenit dhe nė familjen e tij vjen brenda njė natyrshmėrie dhe jo e kėrkuar. Marrėdhėniet qė krijohen me Franēin, mbesėn e kapitenit, sa mbetet njė idil dashurie, por qė krisja do tė vijė pėr shkak tė orgjinės se Besnikut, aq shoqėrohet me pluhurin e njė tragjizmi, po tė kemi parasysh momentin e ballafaqimit nė varreza dhe me ngjashmėrinė e protretit tė fėmijės. Zgjidhja qė ofron autori pėr fatin e Besnikut dhe tė dashurisė sė tij me mbesėn e kapitenit ėshtė krejt e natyrshme dhe brenda logjikės sė zhvillimit tė tėrėsisė sė subjektit. Marrė nė rrafshin vertikal tė analizės sė kėtij fakti, autori na lejon tė mendojmė se ende hija e klimės sė nderė tė ndarjeve midis dy vendeve, mbetet si njė diēka e papėrtypshme, si njė pemė qė i duhet tė pėrballojė shumė ngrica tė tjera pėr tė lidhur frutat e saj. Duke ecur nė po kėtė rrafsh, romani mbetet si njė apel qytetarie edhe pėr fenomene tė ngjashme tė kohėve tė fundit, ku deformimi shpirtėror i njė pakice njerėzish tė veshur me pushtete tė llojeve tė ndryshme, arrijnė tė kthehen nė bastardė tė njė makiavelizmi tė ri qė ka pėr shenjt vetėm pasurimin me ēdo kusht e me ēdo mjet.Edhe pse nė roman ndeshemi me hije betejash tė pėrgjakshme, me tensione qė ngrihen e ulen sipas natyrės sė politikės e tė drejtimit, me deformime tė dyanshme karakteriale, sėrish ai na sjell si kumt tė pėrgjithshėm respektin pėr njeriun, pavarėsisht se ku ai ka lindur e jeton, na ushqen me dashuri pėrkundrejt e nė kontrast me urrejtjen e verbėr, e cila mė sė shpeshti gjymton arsyen dhe vet fytyrėn njerėzore.
Lumo Kolleshi

.

Data krijimit : 07/04/2008 @ 11:10
Modifikimi fundit : 30/05/2008 @ 08:29
Kategori : Librari
Faqe e lexuar 10414 herė


Printoni artikullin Printoni artikullin

Reagimi juaj

Asnje nuk ka bere komentim ne ket artikull.
Pra ju do te jeni i pari !

Donation
    Ēdo donacion mund ta kryeni pranė : RAIFFEISEN BANK

    Nė numrat e llogarisė:
  • 0 1 0 1 0 0 1 9 4 6    ( Dhurim nė LEK ),
  • 8 0 1 0 0 0 1 9 4 6    ( Donatione en €URO ),
  • 8 0 2 0 0 0 1 9 4 6    ( Donatione in DOLLAR USD ).
    FALEMINDERIT.
Special !

50% ULJE

ne sherbimet dentare

AKORD me KLINIKAT "VIP"


ēmimi 500 lek

Interviste Press

ligori_img.png


 Me shkrimtarin  Ligor Shyti  
(Reportazh.......)

Partner

http://www.adpa.info/img/pub/topograf_buton.png
Hits : 213
Hits : 429
Hits : 429

Shtoni reklamen tuaj

T O P